Nakladanie, alebo sterilizovanie zeleniny, húb a ovocia patrí k veľmi populárnym spôsobom uchovávania potravín. Je síce pravda, že stratí istú časť vitamínov, no na druhej strane, pri procese kvasenia získa iné, zdravotne prospešné účinky. Aby vám takáto zelenina, či ovocie vydržali čo najdlhšie, musíte všetko urobiť správne.
Nakladač a ocot v hlavných úlohách
Správny nakladač zaručí to, aby sa zelenina, huby, alebo ovocie nepokazili. Zodpovedá za to najmä soľ a taktiež ocot. Ak máte pár minút navyše, určite skúste domácu výrobu nakladača zeleniny. Tak budete mať istotu, že nepoužívate žiadnu chémiu. Navyše sa budete môcť chváliť, že zaváraniny pochádzajú na sto percent z vašej vlastnej kuchyne.
„Čistota pol života“ a tajomstvo úspešného zavárania
Ak chcete, aby vám vaše zaváraniny vydržali naozaj dlho, alebo „neodišli“ pár dní po ich sterilizácii, musíte dodržiavať stopercentné hygienické zásady. OK, stopercentne sa vám to pravdepodobne nepodarí. Jednoducho sa snažte o to, aby bolo všetko čo najčistejšie.
Sklíčka :Nezabudnite ich poriadne vyumývať s čistiacim prostriedkom a následne opláchnuť čistou vodou. Je ideálne, ak ich aj vyvaríte, alebo aspoň prepláchnete vriacou vodou. vrchnáky vyvarte určite. Snažte sa poriadne vyutierať aj ich závity.
Pracovné náradie:O pracovnom náradí platí to isté, ako o sklíčkach.
Zelenina a ovocie:Pred tým, ako zeleninu a ovocie naložíte, všetko poriadne vyumývajte pod vlažnou, tečúcou vodou. Ak je na nich hrubšia vrstva špiny, použite kefku, alebo čistú hubku na riad.
Sterilizácia- ani dlho ani krátko
Sterilizácia, by mala prebiehať asi pri osemdesiatich stupňoch Celzia a maximálne pätnásť minút. To platí u väčšiny druhov zeleniny. ak si nie ste istí správnym časom, skočte na internet, aby ste sa uistili. Ak to totiž preženiete s teplotou, alebo časom, zelenina zmäkne a nebude chutná. Naopak príliš krátky čas, alebo nízka teplota spôsobí pokazenie zaváranín.