Dom byt záhrada

 K domu , bytu záhrada neodmysliteľne patrí. Keď máme domček či záhradku nezabudnime na dôležité domáce rastlinky.  Nielen na kvety, ktoré určite vyzdobia dom či balkón. Miesto si nájde mrkva, petržlen, cibuľa a cesnak. Určite sa nájde ďaleko viac rastlín, ktoré chceme a môžeme pestovať. Závisí to od nás a od veľkosti plochy pri dome, ktorú určíme pre tento účel.
Cibuľa zabraňuje  mnohým  chorobám, ktoré sme už od detstva poznali. Ale ukázalo sa, že aj cesnak – nie je na zahodenie.
V záhradníctve vám pomôže vyrovnať sa s škodcami a inými problémami bez chémie. A o to nám všetkým predsa v domácej záhradke ide! Chceme mať produkty bez chémie -tej máme v zelenine a ovocí zo supermarketov veru dosť.
 
zahrada

·         Ochráni ruže
 Vysaďte cesnak medzi ružovými kríkmi a zabudnete na typické choroby a škodcov pre tieto rastliny. Okrem toho zistíte, že tu ruže rastú voňavejšie.

·         Ochráni ovocné stromy
Výsadbou cesnaku okolo ovocných stromov sa nielen zníži pravdepodobnosť ochorenia alebo parazitnej invázie, ale tiež, sa zníži výskyt komárov vo vašej záhrade, čo oceníte hlavne pri grilovačke, alebo záhradnej party. Slúži aj k ochrane jabloní z chrastavosti.

·         Ochrana proti múčnatke
5 strúčikov cesnaku, zalejte 1 l vriacej vody. Nechajte 24 hodín postáť  a potom pridajte 3 litre vody do pripraveného roztoku. Postriekajte výsledným  roztokom rastliny, ktoré sú napadnuté múčnatkou.

·         Univerzálny pesticíd
proti škodcom získate z 3-4 hlávok cesnaku, z 3/4 lyžičky tekutého mydla , 1 polievková lyžica rastlinného  oleja a 700 ml vody. Nakrájajte cesnak, premiešajte s ostatnými zložkami a nechajte 24 hodín. Starostlivé ošetrenie rastlín zo všetkých strán pomôže zbaviť sa najbežnejších hmyzích škodcov.

·         Cesnak proti faune
V kombinácii s čiernym  korením sa cesnak používa na odpudzovanie  myši, potkanov ,kún ,plchov 

zahrádka
 
O priaznivých účinkoch na ľudský organizmus písať nemusíme. Zaiste si bez neho našu kuchyňu nevieme predstaviť. Čoby to boli za klobásky bez cesnaku? Aký by to bol pečený chlebík bez cesnaku? Viete si vôbec predstaviť slovenskú kuchyňu bez cesnaku? Aké by to boli zemiakové placky? Aké by bolo bravčové pečené bez použitia cesnaku? Boli by to zaiste smutné jedlá a chýbala by nám výrazná chuť cesnaku.  Ani iné kuchyne nie sú bez cesnaku možné. Či už to je česká, maďarská alebo grécka kuchyňa, Všade kraľuje cibuľa a cesnak Vďaka za cesnak!

Previous post Kolieska pre každodenné využitie
Next post Móda a slovenský motív