Móda a slovenský motív

Ak aj vy obľubujete slovenské vzory, tradičný ľudový motív a ste hrdý, že ste sa narodili na Slovensku, toto je cesta ako zviditeľniť Váš pôvod aj v zahraničí. Zaujímavou novinkou v móde je totiž kombinácia týchto vzorov s modernými módnymi prvkami. Je to úžasná cesta k tomu, aby sa nezabudlo na našu minulosť a na to, čo nosievali ešte naše staré mamy.

umerní

Na Slovensku vznikla dokonca nová módna značka Princesa, zaoberajúca sa presne týmto remeslom – priniesť naše tradície späť do súčasnosti. Za značkou stoja Veronika Kaľuhová a Reinhard Siebenstich a na trh ju dostali v roku 2015. Ich nadčasové výrobky so slovenskými vzormi môžete nájsť na populárnej stránke hand-made výrobkov Sashe.sk. Medzi väčšinu výrobkov tejto značky patria sukne, no od svojho vzniku už má za sebou štyri kolekcie a to – Folk, IKEA, Street a Kids, pričom Folk sa plne zaoberá len ľudovou tematikou. Ostatné kolekcie sa tiež dajú vyčítať z názvu – IKEA je inšpirovaná týmto švédskym predajcom nábytku, v kolekcii Street ide o pouličnú farebnosť a sviežosť a Kids je určená deťom.

Okrem tejto slovenskej značky sa začali objavovať aj ďalší výrobcovia, ktorý si vybrali za svoj motív práve ten tradičný, slovenský. Napríklad sú vo veľkej obľube tričká s nápismi „Slovenka“, pričom je „love“ v slove zvýraznené. Alebo pre mužov tričká s nápisom „šuhajko“, vrátanie spomínaných motívov. Dokonca tieto prvky môžete nájsť aj na zubnej kefke. Michaela Bednárova vytvorila limitovanú edíciu zubných kefiek Curaprox práve s čičmianskym ľudovým vzorom na štetinkách.
Určite ste už počuli o značke Fusakle, ktorá ako inak, vyrába práve fusakle – ponožky s týmito krásnymi, typickými, slovenskými vzormi. Sú ideálne napríklad ako darček na Vianoce.

příroda

Pokiaľ si radi pochutnáte na pive z najväčšieho slovenského pivovaru, potešíme Váš, že aj sám Šariš sa obliekol do ľudových vzorov, čo má na svedomí mladý grafik Tomáš Kompaník.

Previous post Dom byt záhrada
Next post Nechty ako módny doplnok