Móda a slovenský motív

Ak aj vy obľubujete slovenské vzory, tradičný ľudový motív a ste hrdý, že ste sa narodili na Slovensku, toto je cesta ako zviditeľniť Váš pôvod aj v zahraničí. Zaujímavou novinkou v móde je totiž kombinácia týchto vzorov s modernými módnymi prvkami. Je to úžasná cesta k tomu, aby sa nezabudlo na našu minulosť a na to, čo nosievali ešte naše staré mamy.

umerní

Na Slovensku vznikla dokonca nová módna značka Princesa, zaoberajúca sa presne týmto remeslom – priniesť naše tradície späť do súčasnosti. Za značkou stoja Veronika Kaľuhová a Reinhard Siebenstich a na trh ju dostali v roku 2015. Ich nadčasové výrobky so slovenskými vzormi môžete nájsť na populárnej stránke hand-made výrobkov Sashe.sk. Medzi väčšinu výrobkov tejto značky patria sukne, no od svojho vzniku už má za sebou štyri kolekcie a to – Folk, IKEA, Street a Kids, pričom Folk sa plne zaoberá len ľudovou tematikou. Ostatné kolekcie sa tiež dajú vyčítať z názvu – IKEA je inšpirovaná týmto švédskym predajcom nábytku, v kolekcii Street ide o pouličnú farebnosť a sviežosť a Kids je určená deťom.

Okrem tejto slovenskej značky sa začali objavovať aj ďalší výrobcovia, ktorý si vybrali za svoj motív práve ten tradičný, slovenský. Napríklad sú vo veľkej obľube tričká s nápismi „Slovenka“, pričom je „love“ v slove zvýraznené. Alebo pre mužov tričká s nápisom „šuhajko“, vrátanie spomínaných motívov. Dokonca tieto prvky môžete nájsť aj na zubnej kefke. Michaela Bednárova vytvorila limitovanú edíciu zubných kefiek Curaprox práve s čičmianskym ľudovým vzorom na štetinkách.
Určite ste už počuli o značke Fusakle, ktorá ako inak, vyrába práve fusakle – ponožky s týmito krásnymi, typickými, slovenskými vzormi. Sú ideálne napríklad ako darček na Vianoce.

příroda

Pokiaľ si radi pochutnáte na pive z najväčšieho slovenského pivovaru, potešíme Váš, že aj sám Šariš sa obliekol do ľudových vzorov, čo má na svedomí mladý grafik Tomáš Kompaník.

Previous post Dom byt záhrada