Hurá, ide sa do škôlky!

Aj takáto reakcia býva niekedy u detí, ktoré sa do škôlky tešia. Ale toto nadšenie často s prvým nástupom do škôlky a pobytom v nej upadne, pretože deti zistia, že tam mama nie je s nimi dlhšie, ako sú zvyknuté. A my sa potom stretávame s uplakanými deťmi a nešťastnými mamičkami, ktoré spolu bojujú už od ranného vstávania až po chvíľu, keď sa zatvoria dvere škôlky. Najčastejšie sa ranné plače a nechuť ísť do škôlky končia odchodom rodiča. Dieťa si poplače, ale postupne medzi kamarátmi zabudne na svoje „nešťastie“. Horšie ale je, keď dieťa nezvláda odchod rodiča, čo sa niekedy spája aj s prejavmi ako sú utiahnutosť, nezáujem o hru, odmietanie jedla, bolesť bruška či dokonca vracanie.
dívka s červenou mašlí
Ako našim drobcom pomôcť, aby si zvykli?
·         Výhodou počas prvých dní v škôlke býva často starší súrodenec, ktorý už škôlku navštevuje. Dieťa potrebuje mať pocit istoty a nesmie sa cítiť opustené, čo mu môže starší súrodenec zabezpečiť. Od staršieho súrodenca tiež to mladšie vie, ako to v škôlke chodí a keď vidí nadšenie z toho, čo všetko sa v škôlke robí a koľko tam má kamarátov, bude sa mu lepšie zvykať.
·         Niektoré škôlky ponúkajú možnosť takzvaného adaptačného pobytu, kedy sa dieťa postupne zoznamuje s tým, ako to v škôlke funguje. Prvé dni ho sprevádza v škôlke rodič, ktorého pobyt sa postupne skracuje a dieťa si tak ľahšie zvykne na prostredie a pomery, ktoré v škôlke panujú.
dívky školkového věku
·         Rovnako je možnosť začať s pobytom v škôlke v „skrátenom režime“, čo v praxi znamená, že dieťa v škôlke pobudne len na určitý čas, najčastejšie do obeda, kedy si po neho príde rodič. Niekedy sa ale môže stať, že po nástupe do škôlky na celý deň môže dieťa začať odmietať v škôlke spávať.
·         Malému škôlkarovi pomôžu v jeho prvých dňoch v škôlke určite aj jeho rovesníci a kamaráti, ktorých už pozná. Preto je dôležité, aby sa drobec stretával s rovesníkmi už pred nástupom do škôlky napríklad na detských ihriskách a podobne. Medzi kamarátmi, ktorých pozná ľahšie zabudne, že nie je pri ňom mama.
chlapec schovávající se za ruce
·         Pomôcť niekedy môže i obľúbená hračka ktorú si dieťa vezme so sebou do škôlky a ktorá mu dáva pocit domova a istoty.
·         Najdôležitejší pre dieťa je ale pocit istoty, že sa po neho vrátime, preto vyhrážky typu „Keď nebudeš dobrý, nechám ťa tam!“, určite nie sú na mieste.
Pre niektoré deti je nástup do škôlky nezabudnuteľný a plný zážitkov, iné ho nesú ťažšie. Je na rodičoch a aj na učiteľkách v škôlke, aby bol čo najpríjemnejší a pre dieťa čo najmenej stresujúci.

Next post NVIDIA Schield TV 2017