Skip to content

Deti a technológia

Pri pohľade na môjho vnúčika sa neprestávam diviť. Je to malý majster. Čo vezme do ruky- to okamžite rozoberie ale aj späť poskladá. Zaiste veľký vplyv na technický rozvoj dieťaťa majú aj hračky okolo neho a prirodzene rodičovský vzor-

  • Môj syn je veľmi zručný a sústavne niečo doma majstruje. Umne si k tomu vždy berie syna. Môjho vnuka. Nakúpil mu vŕtačky, skrutkovače a kadejaké náradie rovnakej značky ako používa on. Samozrejme, že sú detské- ale vydávajú rovnaké zvuky. Má rovnaký pracovný stôl- iba o niečo menší. A tak vŕta, skrutkuje, búcha kladivom o stošesť.

varování v mobilu
Pred nedávnom mi deti kúpili nový mobilný dotykový telefón. Všetky jeho funkcie neovládam dodnes. Môj malý vnuk s tým ale nemá najmenší problém. Malým prštekom si presúva v galérii fotografie jedná radosť. Ja ani neviem- ako sa k tým fotkám dostal. Pustiť a vypnúť video je pre neho samozrejmosťou.
Zaiste počas môjho detstva sme mali iba klasická telefón, na ktorom sme museli ukazovákom vytáčať telefónne čísla. Predstavte si, že iba trojmiestne- vtedy ešte tak málo ľudí malo aj tento technický vynález. Babka mala dokonca so susedou vyrobené telefonické spojenie iba akýmsi starým vojenským telefónom na kľuku. Pár krát zatočila- susede to zazvonilo.

počítač

  • Počítač je dnes už samozrejmosťou. Mládež je v tomto ohľade mimoriadne zručná. Niekedy sa dokonca hovorí až o závislosti. Isté ale je, že aj tento spôsob získavania technickej zručnosti môže byť v budúcnosti pre dieťa prínosom. Operácie mozgu, oka – to je predsa všetko veľmi jemnulinká a dôležitá záležitosť výpočtovej techniky. Je preukázané, že počítačové hry sú v tomto ohľade nápomocné.

kluk u pc her
Niet odboru, kam technika nezasahuje a v budúcnosti nebude zasahovať. Kam to až pôjde si netrúfam veru odhadnúť. Nemám ale pri pohľade na svojho vnuka obavu, žeby to hádam nezvládol. Vývoj bude zaistený.