Boj o vlastný rozum

Alzheimer. Choroba, ktorá v ľuďoch vzbudzuje hrôzu. Kto doma má alebo mal takého trpiaceho, vie, že je to peklo, je to boj. Je to degradácia ľudskej osobnosti, úplný rozvrat ľudskej psychiky, inteligencie, logiky, súdnosti. Na druhej strane je však alarmujúce, že v našej krajine túto chorobu lekári podchytia až príliš neskoro- v treťom štádiu, keď je už postihnutý naplno závislý na pomoci iného. Keď je jeho pamäť už nenávratne preč, jeho slová sú nezrozumiteľné a jeho psychický a fyzický stav fatálne postihnutý. Dá sa tomu však aspoň čiastočne predísť?

bible.jpg
 
Populačné výskumy.
Alzeimerova demencia je choroba len čiastočne liečiteľná. Všetko závisí od pacienta. Jeho vek, strava, spôsoby, genetická výbava. Práve o to, ako na človeka pôsobí strava, sa zaujímali vedci vo viacerých výskumoch. Medzi takéto etymologické výskumy sa zaradili Rotterdamská populačná štúdia, Chicagská kohortová štúdia, Dánska štúdia či Hordaland Health Study. Všetky tieto tri dospeli k všeobecne platnému záveru: to, ako sa človek stravuje, tak sa bude aj cítiť a do istej miery so stravou dokáže ovplyvniť aj samotný stav choroby.
 
Ako zastaviť chorobu pomocou
Vedci dokázali, že vyše 20% nášho mozgu tvoria látky- lipidy. Do istej miery môžeme príjem týchto látok ovplyvniť. Tým, čo budeme jesť. Nenásýtené mastné kyseliny patriace do skupiny Omega-3 mastných kyselín, ktroré sa hodne nachádzajú v rybách. Kyselinu linolovú, linolénovú a arachidonovú, ktoré sa vyskytujú ako zložka rastlinných olejov, a to hlavne ľanového (aj vo forme semienok). Buďte však opatrný. Tieto látky majú konformáciu cis, a ako také ich telo dokáže zužitkovať narozdiel od polohy trans. „Trans“ zlúčeniny – všetky fastfoodove jedlá ich obsahujú, no tie telo už vstrebať nedokáže. Preto stačí k rozdielu len tak málo….

starý človek.jpg
 
Vitamíny.
Neužíva ich človek, len keď je chorý. Vitamín E, C , B12, kyselina listová a folová. Nielenže zabraňujú tvorbe voľných radikálov, takpovediac bránia našu mozgovú kôru pred takýmto škodlivými účinkami. B12 redukuje hemocysteín, inými slovami, tvorí v našom organizme esenciálnu aminokyselinu metionín.

Previous post Ako si poradiť s podaním daňového priznania k Vášmu bytu?
Next post Oživenie života v spálni