Hry bez hračiek

Deti nemali také obrovské množstvo hračiek, ako dnes. Hrali sa najmä vonku, na čerstvom vzduchu, na preliezkach, kreslili si kriedami, stavali bunkre, hrali sa na indiánov, kovbojov, policajtov. Niektoré hry nevyžadovali žiadne hračky.deti.jpg
 
Lyžičky, vidličky, nože
Hra lyžičky, vidličky, nože bola veľmi jednoduchá. Spomedzi detí sa vybral jeden, ktorý sa postavil niekoľko metrov od skupiny detí. Ostatné deti sa postavili vedľa seba na pomyselnú čiaru. Vybrané dieťa sa otočilo chrbtom, nesmelo sa na ostatné deti pozerať. Odrecitovalo: „Lyžičky, vidličky, nože,“ najrýchlejšie ako vedelo a otočilo sa k ostatným deťom. Úlohou detí bolo sa priblížiť k vybranému dieťaťu vpredu. Háčik bol v tom, že sa mohli hýbať iba keď sa recitujúci nepozeral. V okamihu, keď sa otočil museli skamenieť. Ak sa niekto pohol, išiel zase dozadu na pomyselnú čiaru odkiaľ začali. Ostatní sa nesmeli pohnúť, až kým sa recitujúci neotočil a znova nezopakoval – lyžičky, vidličky, nože a otočenie. Ten, kto sa prvý dotkol recitujúceho, kým sa nepozeral, zvíťazil.
 
Kukučka
Táto hra sa najlepšie hrala v triede. Deti sedeli v laviciach a zvolili si hádača. Ten odišiel za dvere. Deti sa v triede dohodli, kto zakuká, teda napodobní kukučku. Mohlo to byť jedno dieťa alebo aj viac, ale okrem vybraných sa nikto iný nesmel ozvať. Deti si posadali do lavíc, hlavu si položili tvárou na lavicu a zakryli si ju rukami, aby nikto nevedel, kto kuká. Zavolali hádača. Hádač povedal: „Kukučka, zakukaj!“  Vybrané z detí sa ozvalo – zakukalo. Hádač musel uhádnuť, ktoré dieťa napodobňuje kukučku. Ak uhádol, vystriedali sa.
 
Remeselníci
Zo skupiny detí sa vybrala dvojica. V rohu alebo za dverami si vybrali remeslo, ktoré budú znázorňovať pantomímou.  Keď prišli znova ku deťom začali vždy rovnakými slovami: „My sme malí remeselníci, pracujeme vo dne v noci a naše remeslo sa začína na písmeno…“. Doplnili začiatočné písmeno ich remesla a začali s pantomímou.   Ostatné deti museli uhádnuť o aké remeslo ide. Ten, kto uhádol, si išiel pripraviť remeslo. Mohol ísť sám alebo si vybrať partnera. kriedový obrázok.jpg
 
Zmenená miestnosť
Typická hra, ktorá sa hrala v triede, ale dá sa hrať aj inde, ale niekde vnútri. Jedno z detí ide za dvere. Ostatné v triede zmenia pár vecí. Napríklad si vymenia kus oblečenia, preložia kvetináč, obraz, zmenia nápis na nástenke… Zmien by nemalo byť veľa, nie viac ako 5. Potom sa zavolá hádač a háda, čo je v miestnosti inak, ako predtým, než odišiel. Samozrejme, okrem ľahkých zmien, mu deti môžu pripraviť aj nejakú zákernú zmenu. Niečo drobné. Hádač háda, kým neobjaví všetky zmeny. Ak nevie, deti mu napovedajú. Potom sa vymenia.

Previous post Optimalizácia vašich stránok, neprebieha len na vašich stránkach
Next post Pár dôvodov, prečo dovolenkovať v Turecku