Čína: nevyčerpateľná pokladnica kultúry a pamiatok

Táto krajina skutočne láka množstvom zaujímavostí. Už len tým, že je nášmu vnímaniu cudzia, netradičná a príliš vzdialená. Cestu do najľudnatejšej zeme sveta by ste mali plánovať s dostatočným, niekoľkomesačným predstihom. Vybavovanie víz je komplikovaná záležitosť a môže sa poriadne natiahnuť. Nezabúdajte na to, že by ste sa mali aspoň trochu orientovať v miestnych zvyklostiach, aby ste predišli nepríjemným situáciám. Druhou možnosťou je najať si sprievodcu alebo zaplatiť si zájazd v cestovnej kancelárii.

čínská zeď

Kultúra je veľmi starobylá a zložitá. Čína býva považovaná za jednu z najstarších a najvyspelejších civilizácií vôbec. Počas svojej dlhej existencie ovplyvňovala okolité národy, k mnohým z nich sa dostalo pestovanie ryže, písmo, budhizmus, konfucianizmus, taoizmus, kalendár, koleso alebo bambusové paličky. V relatívne mierumilovnom štáte sa rozvíjala filozofia, umenia i remeslá.
Najznámejšie pamiatky sú:

1. Veľký čínsky múr
Systém pohraničných opevnení je jedným zo symbolov celej krajiny. So všetkými odbočkami sa jeho dĺžka predpokladá na viac než 8 000 kilometrov. Slúžil na ochranu pred útočníkmi zo severu. Najstaršie časti boli vybudované pred viac než 2 000 rokmi.
2. Terakotová armáda
Mauzóleum, ktoré si nechal vystavať prvý cisár dynastie Čchin, sa nachádza kúsok od mesta Si-an. Podľa prieskumov sa pod zemou nachádza približne 8 000 sôch bojovníkov, ktoré boli vyrobené pálenej hliny a nafarbené približne dve storočia pred Kristom.

peking

3. Peking
Jedna z najväčších metropol na svete je zároveň hlavným mestom zeme. Navštíviť môžete palácový komplex Zakázané mesto, Chrám nebies alebo sa prejsť po Námestí nebeského pokoja.

4. Kláštor Šaolin
Budhistický chrám sa nachádza v okolí mesta Čeng-čou v strednej Číne. Mnísi z neho sa preslávili tvrdou, asketickou disciplínou a vlastnou formou bojového umenia kung-fu.
5. Lhasa
Kedysi hlavné mesto Tibetu sa nachádza v drsnom himalájskom prostredí. Je kolískou tibetského budhizmu a do roku 1959 v ňom sídlili dalajlámovia.

Previous post V prípade zábradlia sa nebojte vsadiť na kvalitu- Oplatí sa!
Next post Triky ako ušetriť v domácnosti