Nail art – umenie maľovania nechtov

Lak na nechty zdobí ruky ľudí už niekoľko tisícročí. Prvé poznatky o zdobení nechtov farbou siahajú k Babylonskej ríši. Králi si zdobili nechty zlatom. Áno, čítate dobre, aj muži podľahli tomuto trendu v minulosti. A neboli medzi nimi len panovníci. Zelenou farbou si maľovali nechty bežný ľudia a čiernou šľachtici. Originálne maľovanie nechtov, ukázanie moci a bohatstva bolo v minulosti prestížou šľachty.

nehty

História laku na nechty.
V starom Egypte si ženy z vyššej spoločenskej triedy maľovali nechty výraznými farbami. Čím nižšie bolo ich spoločenské postavenie tým bledšie a pastelovejšie odtiene používali. Na farbenie sa používala henna.
V rovnakom čase na nápad farbiť si nechty prišli aj v Číne. Miesto henny použili zmes včelieho vosku, bielkov, prírodného farbiva a arabskej gumy. Túto zmes nechali na nechtoch pôsobiť niekoľko hodín. Výsledkom boli nechty zafarbené v rôznych odtieňoch červenej farby. Intenzita záležala od použitia prírodných farbív. Asi 600 rokov pred našim letopočtom začala vyššia spoločenská trieda v Čine používať na zdobenie nechtov zlatý, alebo strieborný prach. A aby svoje bohatstvo ešte viac prezentovali prišli do módy dlhé nechty. Čím dlhšie boli, tým viac zlatého, alebo strieborného prachu bolo treba na ich ozdobenie.
V Japonsku dávali ženy prednosť prirodzenej kráse nechtov. Včelí vosk naniesli na necht a vyleštili ho kožou. Nechty získali prirodzený a vysoký lesk. Tento spôsob úpravy nechtov sa v ázijských krajinách používa dodnes.

laky

Autolak a lak na nechty.
Prvý lak na nechty, ako ho poznáme uzrel svetlo sveta počas priemyselnej revolúcie. Základom bol lak na automobily. Pravdaže nebolo vhodné používať na nechty takýto lak, ale odtiaľ bol už len krôčik k laku na nechty.
Farebný lak na nechty bol objavený v roku 1932. Do priesvitného laku sa pridal pigment a začala sa nová éra lakov na nechty. Rôzne farby, odtiene a rôzne druhy lakov sa objavujú na trhu každým dňom. A nezostalo len pri lakoch. Gélové či akrylové nechty dnes zdobia ruky mnohých žien. Ale o tom niekedy nabudúce.

Previous post Bojujeme s čiernymi bodkami: čistenie tváre so soľou a sódou
Next post Čisté vozidlo je šťastné vozidlo