Začíname s podnikaním

Aj napriek nepriaznivým podmienkam z hľadiska nekončiacej byrokracie sa vždy nájdu ľudia, ktorí si pevne idú za svojim snom a rozhodnú sa podnikať. Začať byť aktívny a relatívne úspešný v tomto odvetví si možno žiada aj kus šťastia, ale šťastie rozhodne nie je jediná vec, na ktorú treba vsadiť. Začať s podnikaním tak určite nie je niečo spontánne, čo sa možno vydarí a možno nie. Veľmi dôležitým základom je mať premyslených hneď niekoľko vecí, nakoľko začiatok podnikania je ako náročná skladačka. Aby sa vôbec oplatilo s ním začať, musíte mať „poskladaných“ veľa vecí, respektíve logicky utriedených, zrovnaných a musia dávať zmysel.

obchodní vztahy.jpg

Následne treba rátať s postupom, akým je výber právnej normy podnikania, registrácia na daňovom úrade a konečne získanie povolenia či licencie k požadovanej činnosti.
Začnime tak výberom dvoch dostupných možností, a to či sa rozhodneme pre živnosť alebo založiť spoločnosť s ručeným obmedzeným (s.ro.).
Prvá možnosť je vhodnejšia pre tých, ktorých plánom je začať poskytovať služby ako jednotlivec, respektíve vykonávať určitú činnosť samostatne. To však značí byť takisto ako jednotlivec zodpovedný za všetky administratívne úkony, v neposlednom rade za svoje výdavky a zisky. Živnosť sa dá založiť spravidla behom 3-4 dní.

podnikatelka.jpg

Eseročka, s.ro. či skrátka spoločnosť s ručeným obmedzeným je síce vhodná takisto pre jednotlivca, ale aj viac osôb, ktorých môže byť až maximálne 50. Pri tejto forme podnikania žiadateľ / žiadatelia na rozdiel od živnosti neručia plným majetkom, ale iba do výšky svojho vkladu. Založenie trvá spravidla 10 alebo aj viac dní.
Pri registrácii činnosti je dôležitý výber vhodného a hlavne dostupného mena pre vašu spoločnosť. A tu je potrebné si uvedomiť, že pôjde o meno, ktoré nebudú poznať len vaši potenciálni zákazníci, ale aj úradníci, respektíve budete ho poskytovať pri každom administratívnom úkone.

Previous post Chcete byť šťastnejší?
Next post Sklenené zábradlie: Nielen dekoračný, ale takisto funkčný a bezpečný prvok