Slovenské bestsellery o mafii z ktorých tuhne krv v žilách

Jozef Karika je slovenský spisovateľ, pôvodom z Ružomberka, ktorý sa v posledných rokoch dostal do povedomia slovenských čitateľov viacerými knihami. Mnohé z týchto kníh môžeme bez výhrad označiť ako bestsellery. Knihy Jozefa Kariku sa hojne predávajú nie len na Slovensku ale aj v Českej Republike.
            Karika bol pôvodným povolaním historik, pracoval v múzeu, v mestskej samospráve, bol televíznym redaktorom a tiež pracoval ako hovorca mesta Ružomberok.

knihy

            Práve znalosť histórie, pomery na mestskej samospráve a blízkosť k regionálnej politike mu určite dopomohli aj pri písaní kníh, ktoré sa čiastočne venujú aj tejto problematike.
            K jeho najznámejším dielam patrí ako prvý bestseller kniha V tieni mafie z roku 2010, ktorá pokračuje pokračovaním V tieni mafie II z roku 2011, ktorá má prívlastok Čas Dravcov. Voľné pokračovanie už vyšlo aj u našich západných susedov s českým prekladom. Tretie pokračovanie a finále tejto trilógie vyšlo ešte v tom istom roku s názvom V tieni mafie III. – Nepriateľ štátu.

            Všetky tieto knihy na seba voľne nadväzujú a ich príbeh je zasadený do prostredia mafie, regionálnej ale aj vrcholovej politiky. Karika vie veľmi živo a realisticky popísať charaktery postáv a ich správanie sa a motivácie. V príbehu sú zároveň veľmi živo a naturalisticky popísané krvavé alebo iné drsné scény, takže knihy neodporúčam čítať slabším povahám.

            Na trilógiu V tieni mafie voľne pokračujú aj ďalšie knihy, konkrétne sú to diela s názvom  Čierna hra: Vláda mafie a najnovšia kniha z minulého roku Čierny rok: Vojna mafie. V týchto knihách sa znova stretávame s mnohými postavami pôvodnej trilógie, pričom samozrejme pribúdajú aj mnohé ďalšie. Tieto dve knihy sa odohrávajú chronologicky pred pôvodnou trilógiou.

            V knihách vám môžu byť niektoré postavy svojím správaním alebo niektoré udalosti svojím priebehom povedomé, pretože Karika sa necháva inšpirovať skutočnými udalosťami na Slovensku, ktoré sú upravené do jeho príbehu a v ktorých sú vymyslené mená. Na autenticite pridáva knihám aj to, že sa odohrávajú na skutočných miestach po Slovensku, ako je Bratislava, Košice, Ružomberok, Dubnica nad Váhom či iné.

výstřel

            Okrem týchto diel sa autor venuje aj žánru horor a thriller.  V týchto žánroch s mu podarilo dosiahnuť tiež obrovského úspech s knihami Trhlina, Strach a Tma, ktoré budú v podobnom duchu pokračovať aj tento rok plánovaným vydaním knihy Priepasť.
            Verím že vás tento autor zaujme svojou tvorbou a stanete sa jeho fanúšikmi rovnako ako ja.

Previous post Závislosť od nakupovania
Next post V zdravom tele zdravý duch