Disky a iné nosiče

Už sme mali tú príležitosť zažiť éru rôznych diskov a nosičov.
LP, kotúčové disky, VHS, MC, diskety, CD, DVD, USB, Blue- ray
Ozajstné retro je, ak si zaspomíname na platne /LP/, či kotúčové disky. Umožňovali hudobným a filmovým umelcom dostať svoj výtvor medzi všetkých ľudí. Kinom a koncertom nič neskončilo. Nadšenci si kúpili spomínanú LP, či kotúčový disk a svoj film, či hudbu mohli počúvať stále i u seba doma. Avšak čo sa týka filmov, o to sa zapríčinili hlavne kazety VHS. Hudba sa zasa začala nahrávať na kazety MC. Boli to 80te, 90te roky, kedy frčala táto kazetová móda.

voda

Treba spomenúť i počítače a disky v podobe diskety, na ktoré sa ukladali prevažne dôležité písomné projekty. Dakedy i hry. No s kapacitou 1,5 MB nebolo moc na výber. Od nového milénia prichádzajú na trh takzvané kompatné disky / Compact disk- CD/, ktoré sú viditeľne iné, podobajú sa na také malé LPčka, no majú modernejší dizajn. Cdčká sa používali na každom kroku, až sa nám začalo máliť a potrebovali sme väčší úložný priestor.

cd

Na CD bola kapacita 700 MB a umelci z každej brandže stále nahrávali a produkovali nové veci, prišiel internet, súbory zdarma, napaľovanie a 700 MB bolo proste málo. Dôležitú úlohu však zohrali filmy. Takisto chceli ísť s dobou a zabudnúť na kazetovú mechaniku. Avšak film, ktorý má skoro 2 hodiny a aspoň  trochu dobrú kvalitu obrazu i zvuku, sa jednoducho na CD nemohol zmestiť.
Pri všetkých týchto faktoroch teda prišiel disk s väčšou kapacitou s názvom DVD.
Mali kapacitu cez 4 GB, boli teda vhodné i na filmy v HD kvalite, hudobný umelci okrem piesní mohli na DVD disky publikovať i svoje živé koncerty vo video formáte.

paměť

Neskôr prichádza nápad s USB. Má menšie rozmery a väčší úložný priestor.
Taký istý osud, aký postihol CD, neskôr postihne i DVD. Ľuďom sa opäť máli a na trh prichádzajú Blue- ray disky, ktoré sú zasa o podstatný skok vpred.

Previous post NVIDIA Schield TV 2017
Next post Bez rámikový XiaoMi