Pomôžte svojmu lymfatickému systému

Lymfa zodpovedá za prečisťovanie v ľudskom organizme. Preteká lymfatickými uzlinami, ktoré majú filtračnú funkciu. Práve v uzlinách sa zachytávajú všetky baktérie, infekcie a iné zdraviu škodlivé látky. Tie sa do nášho tela najčastejšie dostávajú z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ je ich množstvo v norme, nedeje sa nič hrozné. Problém nastáva až vtedy, ak si telo znečistíme nadmerne. Uzliny sa stávajú neprechodnými, takže cez nich nemôže prúdiť ani lymfa, no a v dôsledku toho dochádza k jej hromadeniu v mäkkých tkanivách. Tento stav spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Asi najčastejším z nich, býva lymfedém.
Liečba lymfedému Venasum patrí k tým zdĺhavým a náročným. Ak teda chcete jeho vzniku úspešne predchádzať, dodržiavajte nasledujúce pravidlá.Žena v bielych šatách zhlboka dýcha medzi rozkvitnutými zelenými kríkmi

  1. Pohybom dokážete rozprúdiť nie len krv v žilách ale aj spomínanú lymfu. Preto by ste mali pravidelne športovať. Rady o tom, ako je potrebné sa hýbať, čítate asi všade. Pohyb je však naozaj tým najlepším kľúčom k riešeniu zdravotných problémov.
  2. Lymfu môžete rozhýbať aj správnym dýchaním. Najúčinnejšie je striedanie pomalých a hlbokých nádychov a výdychov. Nemusíte takto dýchať neustále. Bohato postačí, ak dychovým cvičeniam budete venovať zopár minúť každý deň.

Muž stojí pod vodopádom a kričí

  1. Drvivá väčšina lymfatických uzlín, leží ukrytá v hrubom čreve. Preto je potrebné ho pravidelne prečisťovať. Najlepším „čistiacim prostriedkom“ je obyčajná vláknina. Preto by ste mali jesť celozrnné pečivo, cestoviny a iné výrobky z celozrnnej múky a taktiež konzumovať dostatok ovocia a zeleniny. Extra dávku vlákniny nájdete napríklad v jablkách a citrusoch.
  2. Lymfatický systém podporíte aj pravidelnými masážami celého tela. Ešte lepším spôsobom je takzvaný dry brushing, teda kefovanie pokožky pomocou suchej kefy. To by ste mali praktizovať aspoň dvakrát za týždeň.
  3. Nápomocné je aj pravidelné otužovanie. S ním však začínajte pomaly, aby ste si neprivodili skôr zdravotné problémy.

Previous post Aké zážitkové kuchyne môžete vyskúšať?
Next post Aké sú plány Británie po Brexite?